Wartość hodowlana buhajów z całego świata
     Buhaje dostępne na lokalnym rynku hodowlanym, pochodzące z różnych krajów, warto porównać z jakąś wybraną, pewną i wiarygodną bazą zagraniczną. Godną polecenia w tym względzie jest z całą pewnością baza holenderska, choć ze względu na jej wysoką wartość buhaje do niej odniesione oceniane są bardzo surowo (warto zwrócić uwagę m.in. na wycenę hodowlaną procentowej zawartości tłuszczu i białka w mleku). Możliwość takiego odniesienia istnieje na stronie internetowej holenderskiej spółdzielni hodowów bydła mlecznego CRV. Dla ułatwienia podajemy bezpśrednie przekierowanie do wyszukiwarki buhajów - kliknij tutaj. W tym celu w ramkę "Name" należy wpisać pełną nazwę interesującego nas buhaja i kliknąć "search". Jeśli ukaże się więcej buhajów o tej samej lub zbliżonej nazwie, należy wybrać z nich tego, który nas interesuje i kliknąć na jego nazwę w kolumnie "sirename". Wówczas ukaże się karta wyceny buhaja, odniesiona do aktualnej holenderskiej bazy genetycznej.
     Jeśli dysponujemy numerem buhaja, to prostszym sposobem jest wpisanie go w wyszukiwarkę (Sire ID lub International ID) - w tym przypadku symbol NL/NLD (Holandia) należy zmienić na symbol kraju w którym buhaj jest zarejestrowany. Numer międzynarodowy (International ID) należy zawsze wypełnić z przodu zerami tak, by razem było to 12 cyfr (np. 000851242371). Przy tym sposobie wyszukiwania ukaże się nam tylko konkretny, poszukiwany przez nas buhaj - klikając na jego nazwę uzyskamy przekierowanie na jego aktualną kartę wyceny, odniesioną do bazy holenderskiej.
     Opisana wyżej metoda daje nam możliwość zorientowania się, jak buhaje pochodzące z różnych krajów na świecie (w tym także z Polski) wyglądałyby, gdyby tłem ich wyceny była holenderska baza genetyczna. Daje to pełniejszy obraz prawdziwej wartości buhajów, dlatego warto skorzystać z tej możliwości.
Uwaga. Karty buhajów są w języku angielskim, dlatego warto skorzystać z angielsko-polskiego słownika terminów - kliknij tutaj